Home

Omologare anvelope rar 2021

Registrul Auto Român R

Pot să înscriu în cartea de identitate a vehiculului (CIV) și alte dimensiuni de anvelope? Registrul Auto Român (RAR) înscrie în CIV anvelopele prevăzute în dosarul de omologare CE de tip al vehiculului pentru varianta/versiunea corespunzătoare, dimensiuni la care valoarea combinată a emisiilor de CO2 este cea declarată în certificatul de conformitate Daca nu scrie in CI, te duci la RAR, faci o cerere de omologare a noilor anvelope, ti-o trec aia in CI, cu CI te duci la inmatriculari si repeti procedura anterioara Fiat Linea Active, 2011 - PAD david7 Pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelope şi jante ce pot fi montate opţional pe un anume tip de autovehicul (menţionate în documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să prezentaţi vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentanţele R.A.R RAR face lămuriri privind montarea altui tip de anvelope pe mașină. Autor: Marius Vişan acum 3 luni Știri. Registrul Auto Român (RAR) vine în întâmpinarea deținătorilor de autovehicule care au nelămuriri cu privire la prevederile legale care reglementează montarea diferitelor tipuri de anvelope sau înscrierea acestora în CIV

omologare anvelope la rar, altele decat cele stock, cat de

In cazul in care se doreste echiparea cu anvelope de alte dimensiuni, care nu au fost prevazute in documentele de omologare, autovehiculul va fi supus reomologarii, care va fi acordata numai in urma efectuarii cu succes a unor incercari la Laboratorul de Incercari Vehicule si Componente al RAR Bucuresti În cazul în care se dorește echiparea cu anvelope de alte dimensiuni, care nu au fost prevăzute în documentele de omologare, autovehiculul va fi supus reomologării, care va fi acordată numai în urma efectuării cu succes a unor încercări la Laboratorul de Încercări Vehicule şi Componente al RAR Bucuresti.Verificarea celor. RAR, lămuriri despre montarea altui tip de anvelope pe autoturisme. aprilie 21, 2021. 0. 143. Registrul Auto Român vine în întâmpinarea deținătorilor de autovehicule care au nelămuriri cu privire la prevederile legale care reglementează montarea diferitelor tipuri de anvelope sau înscrierea acestora în CIV. Iată precizările făcute.

Video: Află cum trebuie să procedezi pentru omologarea în C

21 apr 2021 / 10:26 Registrul Auto Român vine în întâmpinarea deținătorilor de autovehicule care au nelămuriri cu privire la prevederile legale care reglementează montarea diferitelor tipuri de anvelope sau înscrierea acestora în CIV. Iată precizările făcute de către RAR: 1. Pot utiliza anvelope de iarnă cu indici de viteză mai mici decât cei menționați [ Sursa foto: Pixabay.com Alegerea jantelor poate părea extrem de grea pentru un șofer amator, pentru că opțiunea presupune cunoașterea unor detalii tehnice destul de complexe. Montarea de jante care au caracteristici greșite este periculoasă, deoarece poate crea probleme grave pentru celelalte componente ale masinii. Din fericire, datorită configuratorului de pe site-ul magazinelor de. De exemplu, RAR spune ca pot fi utilizate anvelope de iarnă cu indici de viteză mai mici decât cei menționați în cartea de identitate a vehiculului (CIV). Regulamentul (UE) nr. 458/2011 privind montarea anvelopelor prevede că, în cazul unei anvelope de iarnă, simbolul categoriei de viteză poate fi inferior inclusiv celui. Pentru înscrierea în CIV (Cartea de Identitate a Vehiculului) a unor anvelope opționale, având alte dimensiuni decât cele menționate deja, trebuie să te adresezi Registrului Auto Român (RAR). Procedura este mai simplă sau mai complicată, în funcție de datele de omologare care se află în baza de date a RAR

In acest video discut despre roti, anvelope, jante. Dimensiuni, ce se intampla la RAR + multe altele.Muzica - EpidemicSoundIntro Credit - Warner Bros Inc - T.. Salutare. Am un Fiat Grande Punto si aveam in minte sa imi schimb farurile, am vazut ca pentru xenon trebuie omologare rar (ceea ce e foarte greu de obtinut, tot pe aici am citit) dar farurile la care ma uit eu, sunt cu halogen, si probabil led-uri, si am mai vazut ca au omologare E-mark. (mai jos va las si un link catre faruri) Magazin online jante si anvelope noi. Importator jante, livrare rapida in toata tara prin curier. Gama larga de jante si anvelope in stoc sau la comanda, jante omologate ECE/KBA/TUV/RAR cu garantie 2 ani

Anvelopa All seasons GOODYEAR Vector 4seasons gen-3 225/50

În cazul în care se dorește echiparea cu anvelope de alte dimensiuni, care nu au fost prevăzute în documentele de omologare, autovehiculul va fi supus reomologării, care va fi acordată numai în urma efectuării cu succes a unor încercări la Laboratorul de Încercări Vehicule şi Componente al RAR Bucuresti UPDATE - RAR revine: sunt bune anvelopele all-season, dar numai dacă sunt inscripţionate M+S. Autor: Bogdan Alecu. 12.10.2011, 18:36 26075. Textul Ordonanţei Guvernului nr.5/2011, prin care se modifică Ordonanţa Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, utilizează termenul anvelope de iarnă, anvelope care se. Nu rata ofertele si promotiile noastre la anvelope si jante noi: promotii jante aliaj, promotii jante tabla, promotii la anvelope de vara si iarna, alte oferte cu jante ieftine, reduceri jante de black friday! Montaj jante auto si anvelope la cumparare, echilibrat roti, presiune cu azot, geometrie computerizata in Service Roti autorizat RAR

RAR face lămuriri privind montarea altui tip de anvelope

1. -Sunt ilegale (poti avea probleme la ITP, filtre RAR etc.)-Accelereaza un pic mai greu (pt motorul meu de ~100cp nu este o problema)-Consum un pic mai mare-Daca incarci masina cu 4 persoane + portbagaj plin e posibil sa atinga rotile spate de caroserie la trecut peste denivelari. Pt a evita problema asta eu am schimbat arcurile spate
  2. Re: Informatie anvelope. Tue May 11, 2021 1:21 pm. Se pot trece, am scos in martie foaie de la Ford Romania si au omologare. Problema este la ce reprezentanta RAR ajungi. Personal m-am lovit de un munte de incompetenta, atat la RAR cat si la 3 reprezentante Ford. Pe scurt, la RAR
  3. -de exemplu, daca automobilul dumneavoastra este certificat pentru anvelope R16 si R17, puteti sa montati jante R18, dar cu o anvelopa cu balonul (flanc) mai mic, astfel incat sa nu se depaseasca diametrul total autorizat al rotii. Este OBLIGATORIU sa faceti si o vizita la RAR pentru omologare
  4. Poti trece pe jante de 13 cu anvelope 175/70R13 doar daca ai discuri fata pline, adica neventilate, ceea ce nu cred la 1.2 16v. Altfel janta de 13 prin forma ei, atinge etrierul. Fiind mai mica, etrierul nu mai are loc in zona aia bombata. ----
  5. A comentat sile_wrc (220 puncte) acum 8 ani Salut, cum a spus si ovy, trebuie sa mergi la reprezentanta pt acea hartie. Daca pe stalpul usii si pe hartia de la reprezentanta scrie ca acele dimensiuni sunt conforme cu masina ta, nici macar nu va trebui sa platesti ceva pt omologare, le va trece pe cartea masinii si ei se vor scuza ca este o ''greseala RAR'' (cel putin eu asa am patit), in caz.
  6. Probleme omologare RAR - AUTOLATEST. Stiri. Nu cumparati masini cu GPL second hand din Europa de Vest! Probleme omologare RAR. La prima vedere mirajul unui consum scazut este repede taiat pentru ca atunci cand masina vine in Romania clientul are probleme de omologare cu instalatia la RAR. De cele mai multe ori butelia este expirata si inginerii.
  7. iu sau jante magneziu cu pret mic pentru toate tipurile de autovehicule. Vanzari jante aliaj Omologate TUV si RAR in Bucuresti si in toata tara, jante aliaj ieftine noi originale sau aftermarket, jante alu

6900 lei: 6 900 lei: Anvelope de vara NOI, cu omologare BMW, fabricate 2021 , preț pe set de 4 buc! Garanție 24 luni si FACTURA CU TVA INCLUS și deductibil. Trimit prin Fan Courier. Cost transport, cca 25 lei p.. Re: Omologare faruri aftermarket. Tue Dec 16, 2014 2:08 am. Si taicamiu a fost oprit de politie si verificat de un inspector RAR pentru farurile cu xenon. Insa fiind originale si negasind nici negasind nici un droser pe afara, toate fiind inauntru a si verificat asta, nu a avut ce sa-i faca

3 raspunsuri importante ale RAR privind anvelopel

1. Omologare - Jante si Anvelope pentru Audi. Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de dorutzu, 9 Sep 2007. 13 Mar 2021. orgonaskaroly, 7 Dec 2007 #12. gabi99yxw 1st Gear Member. Înscris: 15 Ian 2008 Locație: Ca in Romania de altfel nu e luata treaba in serios si nenea de la rar daca are chef iti pune omologare daca nu,n
  2. Pentru inscrierea unor anvelope in cartea de identitate a vehiculului (CIV) se procedeaza astfel: - Se prezinta vehiculul la RAR, in baza unei programari prealabile, pentru Modificare CIV; - In urma identificarii vehiculului si a verificarii documentatiei de omologare CE de tip a acestuia se stabileste daca anvelopele respective pot fi.
  3. Acum 2 luni am trecut niste dimensiuni la rar si ma costat 130ron cu identificare.Deci sa treci niste anvelope in carte trebuie sa te duci la bmw si iti da ei o foaie cu care trebuie sa mergi la rar.Simplu si usor. Foaia de la bmw nu ma costat nimic
  4. It is currently 22 Jul 2021, 09:40: Board index » Alfa Si cu talon nou se poate retine pt anvelope. Se comunica instant cu rar-ul si se verifica dimensiunile. dar e posibil sa reusesc omologare oricum tipa de la rar cu care am vorbit ea mi-a zis ca jantele sunt irelevante pe ei ii intereseaza anvelopa desi e apsurd ca nu ai cum sa.
  5. RAR-ul e atat pentru ca pe langa RAR-ul normal (ITP, CIV) care costa aproximativ 400 ron, mai platesti suplimentar omologarea in 5 locuri, masina figurand in acte autoutilitara in 2 locuri. Costul total te duce undeva intre 1000-1200 ron

RAR, lămuriri despre montarea altui tip de anvelope pe

1. Sâmbăta am facut rar-ul si cei de acolo mi-au trecut doar dimensiunea jantelor pe 17 pt ca au spus ca asa este trecut in certificatul european. Unica solutie pe care o stiu eu este sa faci omologare individuala la masina cu costurile implicate de acest lucru. 26-03-2017, 12:39 AM Iti iei un set de jante cu anvelope pe 15 si mergi.
  2. Re: omologare troliu 1. Exista modele care vin cu trolii montate OEM 2. Exista suporti de troliu in bara originala cu certificat CE 3. Exista producatori de bare AM (gen AFN) care au omologare CE pentru anumite modele 4. Exista masini inmatriculate in De, It, Dk.... cu toate modificarile omologate (anvelope, jante, bare troliu, autoutilitare
  3. Procesul de omologare a început în 2018, atunci când tractorul agricol românesc TAGRO a fost supus unei serii de încercări statice și dinamice, efectuate de către Departamentul Omologări al RAR București, care au avut un rol important în definirea și optimizarea produsului, în conformitate cu normele impuse de către Uniunea.
  4. Pregătirea mașinii pentru sezonul cald reprezintă o etapă importantă, pe care orice proprietar auto ar trebui să o efectueze. Ea prelungește durata de viață a mașinii, îi menține aspectul și previne defecțiuni ulterioare. Totodată, ajută la crearea condițiilor pentru un condus cât mai plăcut. Există anumite componente ale mașinii care trebuie schimbate odată cu venirea [
  5. ii. Insa asta nu inseamna ca sunt si legale, mai.
  6. Pt masinile aduse de afara rar-ul se ocupa de trecerea datelor in nou civ,ei trebuie sa-ti transcrie toate datele de pe actele ce le ai de afara.Drumul la rar este obligatoriu pt identificare,omologare,etc, ei or sa noteze datele de pe actele vechi,ti-as recomanda sa verifici sa nusara'cumva peste vreun detaliu,mai alesa daca sunt.

1. Care sunt actele necesare la RAR, în 2020, pentru prima înmatriculare: - Documentul de înmatriculare din țara de origine a autovehiculului. Dacă până acum Taxa RAR costa 467 lei, în anul 2020, taxa a crescut cu 80 de lei. Astfel, pentru Taxa RAR 2020 trebuie să scoți din buzunar 539 lei
  2. Din fericire apare si dimensiunea 225/55r16 . eu am luat de curand niste anvelope cu dimensiune 205/55r16, dar sper sa nu faca figuri cei de la rar. Nu am reusit sa gasesc exact dimensiunea 225, dar cred ca nu are nimic ca sunt mai inguste atata timp cat au inaltimea de 55
  3. Omologare Jenti. 19-09-08, 09:58. Salut. Am si eu o problema cu cretinii de la RAR. Din germania am venit cu jenti de 14 pe masina care nu erau trecute in brieful masinii fiindca din cate am inteles la ei nu e nevoie de omologare daca in brief scrie ca masina are jenti de 13 si tu ii pui de 14 (asta stiu sigur de la varumiu care are trecut in.
  4. Pentru vehiculele aduse din străinătate se va face și omologare individuală, odată cu autenticitatea, așa că prețul ajunge la 450 lei. Cum se emite un certificat de autenticitate RAR. Angajații RAR vor verifica configurația autoturismului (serie motor, serie caroserie), care ar trebui să fie aceeași din momentul omologării
  5. Cumpara Anvelope vara Michelin Pilot Sport 4 OMOLOGARE BMW 255/40 R18 99y de la Autobon. Avem acces la stocuri de peste 1 milion de cauciucuri auto de la 40 companii producatoare
  6. Nu mai e mult până când toți șoferii se vor vedea nevoiți să-și pună cele mai bune anvelope de iarnă, iar de aceea ne-am gândit să venim cu un articol în ajutorul lor. Anvelopele de iarnă bune sunt recomandate nu numai pentru a nu primi amendă, ci mai ales pentru propria siguranță dar și pentru a reduce consumul de combustibil
  7. August 2, 2021 Noua Dacia Duster 1.0 TCe 90 CP costa in Cehia doar 11.185 euro TVA inclus-In Romania platesti 14.000 euro Care este cel mai bun service de geamuri auto din Bucuresti

Adaugă o cerere de piese auto și vei primi oferte de preț personalizate de către vânzătorii din PieseAuto.ro - Tu alegi preţul! Cere oferte de piesă. Vezi şi ofertele pentru: omologare rar Carlig remorcare Folie auto Carlig remorcare Volkswagen Carlig remorcare Dacia Folie auto Volkswagen Folie auto Dacia JANTE TABLA - Detalii oferta Jante tabla cu vanzare din magazin sau online prin plasarea unei comenzi de catre dumneavoastra, jante otel cu pret mic pentru toate tipurile de autovehicule. Vanzari jante tabla Omologate TUV si RAR in Bucuresti si in toata tara, jante tabla ieftine noi originale sau aftermarket, jante otel si anvelope auto potrivite pentru masina dumneavoastra In talonul de tip nou se trece orice omologare individuala, respectiv, aceste anvelope. Eu am talon tip vechi, la optiuni este scris asa ALTE ANV 205/45/17 Asadar, cine se culca pe o ureche ca in talonul nou nu sunt trecute anvelopele, se insala. Adevarat, anvelopele de serie nu-s trecute, insa cele cu omologare speciala se trec

Cât costă omologarea jantelor la RAR? - SemDay

Atv omologat de vanzare in Bazarul 4Tuning. Posibilitate factura externa (Fara TVA) Posibilitate nr roșii Posibilitate carte rar CF Moto CForce 600S este unul dintre cele mai noi ATV-uri CF Moto, un ATV categoria 600cc puternic si fiabil, gata sa depaseasca cele mai dure trasee off road Magazin online jante si anvelope noi vara ,iarna,all season. Importator direct , preturi reduse , livrare rapida in toata tara prin curier . Gama larga de jante si anvelope in stoc sau la comanda , jante omologate ECE/KBA/TUV/RAR cu garantie 2 ani

Registrul Auto Român R

Montarea diferitelor tipuri de anvelope și înscrierea în

15/05/2021 . ️ ️ ️ Stock update! (CIV) și alte dimensiuni de anvelope? Registrul Auto Român (RAR) înscrie în CIV anvelopele prevăzute în dosarul de omologare CE de tip al vehiculului pentru varianta/versiunea corespunzătoare, dimensiuni la care valoarea combinată a emisiilor de CO2 este cea declarată în. RAR prezintă la SAB 2018 cele mai noi sisteme folosite în testele de omologare. Registrul Auto Român (RAR) va fi reprezentat și anul acesta la Salonul Auto București & Accesorii (SAB) care are loc la Romexpo în perioada 11-21 octombrie. La conferința de presă de deschidere a SAB, Directorul Tehnic al RAR, Cristian Bucur, va aborda o.

Cum procedezi pentru înscrierea în CIV a unor anvelope

Romania. Craiova. Folie auto omologata Craiova-WAX STYLE. Folie auto omologata Craiova,atelier autorizat RAR; Colantari auto totale sau partiale; Polish faruri profesional cu aplicare folie de protectie. (24) 》Aplicam folie auto omologata garantata de producator 25 de ani in vederea nedecolorarii si prezentarea de imperfectiuni, folia avand. 15/01/2021 . SUPER OFERTA - DISCOUNT 15% - PANA IN 01.Februarie ! ! ! FOLII AUTO LLUMAR Atelier autorizat RAR din 2012 Vino pe strada Carol Davila 34 A Timișoara sau cere oferta prin telefon sau WhatsApp ☎️ 072997087 Omologare individuala rar si emitere civ cu locuri 2 cale de blocare roata 2 chei cu telecomanda Acoperis inaltat H3 vopsit in culoarea caroseriei Airbag sofer Alternator Anvelope 205/75 R16 C113/111, rezistenta optimizata la rulare Aparatori noroi spate Asistent la vant lateral Cross Wind Assis Omologare rar, Arad. Filtru aer Dacia 1.9 Diesel Papuc si Solenza Falke. 15 lei. Bestautovest 25688. Filtru aer Dacia Logan, Duster 1.6 16V ; Renault Clio Kangoo Laguna Megane 1.4 16v 1.6 16v - SRLine Polonia. 23 lei. Bestautovest 25688

Jante si Anvelope - Dimensiuni, RAR, Comparatii

Proceduri omologare RAR - Întreabă un poliţist - POLITISTI

Program prelungit la RAR. De Gazeta de Sud. 16 decembrie 2006. Angajatii Registrului Auto Român (RAR) Dolj se confrunta cu tot mai multe solicitari de identificare, omologare a vehiculelor in vederea inmatricularii sau solicitari de constatare vamala. Foarte multe persoane se grabesc sa inmatriculeze vehiculele pe numele propriu, iar acest. Actualizat in data de 1 ianuarie 2021. Remorca 750 kg, remorca auto fara sistem de franare, dimensiuni 147 cm x 106 cm, inaltime oblon 32 cm, masa maxim autorizata de 750 kg si sarcina utila de 640 kg. Remorca auto detine RAR efectuat si se livreaza cu C.I.V (carte identitate a vehiculului). GARANTIE 24 de luni

OMOLOGARE RAR - Jante, jante aliaj, anvelop

Reglementări privind montarea diferitelor tipuri de anvelop

Mentionarea în cartea de identitate a vehiculului a anvelopelor optionale. Pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (CIV) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate în documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele RAR Salutare, Am o intrebare legata de dimensiunea anvelopelor trecuta in CIV. Am un BMw 328i achizitionat recent la care nu am certificat de omologare CE. In momentul inmatricularii ( fostul propietar a facut-o ) cei de la RAR au trecut in cartea masinii doar dimensiunea 225/50/R17. Eu am observat asta acum cand am vrut sa cumpar anvelope de iarna M-am interesat la RAR. Pt jante nu trebuie nicio omologare atata timp cat respecti marimile din carte, rotile nu depasesc linia caroseriei (nu ies in afara aripilor) 2. Eleronul trebuie omologat. Nu ai nevoie de omologare doar daca masina in cauza a avut eleron echipat pe alta versiune/motorizare. 3. Da, e legal, nu trebuie omologat

UPDATE - RAR revine: sunt bune anvelopele all-season, dar

Pentru că de la 1 februarie 2017, timbrul de mediu a fost eliminat din legislație, foarte mulți tineri au început să-și cumpere mașini second hand cărora ani de zile le-au spus pas din pricina acestei taxe ridicole. Astfel, la porțile RAR au început să se adune sute de mașini, unele mai vechi altele mai noi, ale unor oameni entuziasmați de faptul că le vor putea înmatricula. PILOT SPORT 4 S. Anvelope autoturisme. EUFORIA ȘOSELEI. Această nouă anvelopă beneficiază de TEHNOLOGIILE MICHELIN PILOT SPORT, oferind control și stabilitate chiar și la viteze mari în timp ce satisface așteptările tale în termeni de siguranță și durabilitate cu performanțe care durează. Recomandat de 98% din consumatori (3. Cont inregistrat in: 02 Mai 2008. Mesaj Privat. Sam 01 Oct, 2011 9:22 am. Raspunde. Share. Sitaru a scris:salut am un set de jante pe 17 de opel omega 2,2 din 2003,cine e interesat sa imi faca un pret la ele!fara anvelope! lasati impresia ca sinteti dusi cu capul.postul a fost referitor la omologare jante de 17si voi vorbiti de cine are si. Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4. de zidanne · Publicat în urmă cu 10 ore. @tbege pe O3FL 2.0 TSI 190 am discuri de 313mm fata. Therefore sunt limitat la 16 (205 55 R16) Acumulator/baterie - sfaturi alegere, schimbare, etc. de.

Jante la Vadrexim - Jante auto din aliaj si tabla - Anvelop

Scris de Roxana Deaconescu-De acum fost secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, Cătălin Iapă, face publică prima fotografie cu modelul de tramvai nou pentru Timișoara, produs de firma Bozankaya din Turcia. Fostul consilier al fostului primar Robu spune că au fost deja probleme cu omologarea și că, dacă actele nu ies cum trebuie, atunci PMT poate pierde banii europeni TAGRO - tractorul agricol românesc, conceput și realizat integral de IRUM Reghin, a fost omologat de Registrul Auto Român. Această omologare certifică înalta calitate a tractorului agricol, care respectă toate standardele europene. Procesul de omologare a început de anul trecut. Spre sfârșitul anului 2018, TAGRO a fost supus unei serii de încercări statice și dinamice, [ RAR estimează că stocul actual de formulare CIV permite desfăşurarea corespunzătoare a activităţii până la sfârşitul anului în curs. Potrivit reprezentanţilor RAR, indiferent de modul în care se va face tranziţia către următorul CIV, posesorii de vehicule nu sunt şi nici nu vor fi afectaţi financiar sau în vreun alt mod Peste 90 la suta din autovehiculele verificate in trafic in Bucuresti, la sfarsitul saptamanii, de reprezentantii Registrului Auto Roman aveau deficiente majore, unele fiind periculoase. De asemenea, aproape 60 la suta dintre acestea aveau neconformitati in ceea ce priveste poluarea. - Toate articolele Ziare.com pe tema: Rar masini verificat Vehiculele cu volan pe dreaptă provenite din Regatul Unit al Marii Britanii nu vor mai putea fi înmatriculate în România, începând cu data de 1 ianuarie 2021, cu excepţia situaţiei în care perioada de tranziţie dintre UK şi Uniunea Europeană (UE), în contextul Brexit, nu va fi prelungită, se arată într-un comunicat de presă al Registrului Auto Român (RAR), transmis marţi.

Intrebari despre jante si anvelope, schimbare dimensiuni

Postări astăzi; Listă membri; Calendar; Forum; Masinile noastre sau ca si ale noastre; Land Rover; Defender; Daca este prima ta vizita, verifica sectiunea de intrebari si raspunsuri facand click aici: FAQ Pentru a te inregistra si a te bucura de toate optiunile forumului trebuie sa te inregistrezi aici: Inregistrare Mare atentie! Forumul are niste reguli care trebuiesc respectate de toti. AUTOLATEST. Noul motor Dacia 1.0 TCe de 100 CP primeste o instalatie Tomasetto STAG 2020 cu 4 ani garantie fara limita de km! Dacia are de ceva vreme in gama sa pentru Logan III 2021 o noua motorizare pe benzina. Este vorba de noul motor 1.0 SCE de 65 CP insa si versiunea sa turbo de 100 CP, ambele versiunii reprezentand de fapt succesorului. Oferta jante auto aliaj si tabla disponibile in stoc. Modele diferite pentru orice prindere si tip de masina. ET-uri si PCD-uri variate, potrivire pe orice anvelopa. Livrare in orice oras in 24/48, garantie 2 ani la orice mode

RAR va elibera noile Cărţi de Identitate a Vehicului după epuizarea celor deja tipărite. Cum vor arăta Noile Cărţi de Identitate a Vehiculului vor fi eliberate după epuizarea celor deja tipărite, estimată la finele acestui an, informează Registrul Auto Român, printr-un comunicat RAR a inceput sa inscrie emisiile de CO2 ! iun. 25 2008. Cititorul nostru, care isi semneaza comentariile sub pseudonimul catalin arad, ne-a confirmat ca in cursul zilei de ieri (24 iunie 2008) RAR Arad i-a emis oficial actele pentru un BMW 318i din 2001 (import particular), in care au fost inscrise si emisiile de CO2 în sediile: conform comunicäri de omologare internationalä din Lista de address: anvelope produse de CONTINENTAL AG Germania, aflatä pe site-ul www.rarom.ro, calea: CERTIFICARE PRODUSE / Anexe la Certificate de conformitate / Certificat de conformitate nr. 2579 Certificatele de conformitate sau omologare emise de RAR nu exonereazĂŁ de rĂŁspundere operatorii economici cu privire la respectarea legislaĂžiei privind drepturile de autor, protecĂžia modelelor Âşi desenelor industriale. 2.3. Procedurile de certificare sau omologare se stabilesc de RAR în conformitate cu reglementĂŁrile aplicabile După 25 de ani de existenţă aproximativ în aceeaşi formă, cartea de identitate a vehiculului (CIV), documentul emis de Registrul Auto Român care atestă omologarea unui vehicul, se înnoieşte atât din punct de vedere al conţinutului, cât şi al imaginii